Jak dobrze dobrać odpowiedni rozmiar butów? Jak kupić sobie nie tylko ładne, ale też wygodne buty?

2024-09-12 11:28

Powodów kłopotów z dobraniem butów jest kilka. Po pierwsze: różni producenci stosują różne miary. Ten sam rozmiar w jednej firmie może być nawet kilka milimetrów większy, niż w innej. To niewiele, jednak kiedy uświadomimy sobie, że pomiędzy kolejnymi rozmiarami jest tylko około sześciu milimetrów różnicy, jest to naprawdę duży problem. Jak więc kupować buty, by potem móc je nosić?

Jak dobrze dobrać odpowiedni rozmiar butów? Jak kupić sobie nie tylko ładne, ale też wygodne buty?

i

Autor: Getty Images

Drugą sprawą jest wykończenie. W obuwiu, które ma wąskie noski, nawet osoba o bardzo szczupłej stopie będzie miała sporo wolnego miejsca z przodu. Z kolei w bardzo miękkich, szerokich z przodu butach - jak niektóre baleriny albo mokasyny - trzeba pamiętać, żeby nie zostawiać za dużo wolnej przestrzeni z przodu, bo tego rodzaju buty na pewno się rozejdą i mogą stać się za luźne.

Nie możemy też zapomnieć o budowie naszej stopy. Jest to tak ważna sprawa, że nawet w ustawie, na podstawie której rozpatrywane są reklamacje, jest o tym mowa. Każda stopa jest trochę inaczej ukształtowana, ma różnej wysokości podbicie, inną szerokość, inną długość poszczególnych palców. Najczęściej w doborze rozmiaru pomoże nam sprzedawca. Jednak kiedy nie możemy na to liczyć (albo z różnych powodów nie chcemy) dobrze znać kilka podstawowych zasad.

Jak kupować buty?

  • Przede wszystkim, jeśli mamy wątpliwości, lepiej wybrać rozmiar większy, niż mniejszy. Niewiele jest rzeczy gorszych niż za ciasne buty. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup takich butów, w najlepszym wypadku możemy się uskarżać na obolałe stopy. W najgorszym mogą nam schodzić paznokcie lub powiększać się halluksy (jeśli mamy do nich skłonność).

  • Po drugie, dajmy sobie czas na podjęcie decyzji. Jeżeli sklep daje nam taką możliwość, weźmy buty do domu i pochodźmy w nich po dywanie. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, poświęćmy nawet i godzinę, żeby dobrze je zmierzyć w sklepie. Jeżeli po wyjściu na ulicę coś nas zacznie uwierać albo obcierać, sklep nie uzna nam reklamacji.

  • Pamiętajmy, że lepiej nie kupować nawet najpiękniejszych butów, jeżeli nie są dopasowane do naszej stopy. Po kilku próbach ich noszenia, zakończonych obolałymi, poobcieranymi stopami, buty zamiast cię zdobić, wylądują na dnie szafy.

Warto również zwrócić uwagę na porę dnia, w jakiej dokonujemy zakupu butów. Nasze stopy mają tendencję do puchnięcia w ciągu dnia, dlatego najlepiej jest przymierzać buty pod koniec dnia, kiedy stopy są największe. Pozwoli to uniknąć zakupu za ciasnych butów, które mogą wydawać się odpowiednie rano, ale w późniejszych godzinach będą powodować dyskomfort. Pamiętajmy, że różne rodzaje aktywności mogą wpływać na nasze stopy różnym stopniu – buty do chodzenia po mieście będą miały inne wymagania niż te do biegania czy górskich wędrówek. Dbając o odpowiedni dobór obuwia, zapewnimy sobie nie tylko wygodę, ale również zdrowie naszych stóp na dłuższą metę.