Jak działają na skórę popularne eteryczne olejki kwiatowe

2024-06-03 5:21

Dzięki temu, że docierają do głębszych warstw skóry, naturalne olejki kwiatowe oraz ich mieszanki są bardzo cenionym (i kosztownym) składnikiem przede wszystkim kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji.

Jak działają na skórę popularne eteryczne olejki kwiatowe

i

Autor: Getty Images
Mogą nawilżać, odżywiać, odkażać, tonizować, łagodzić podrażnienia – olejki eteryczne mają różne działanie, zależnie od tego, z jakich kwiatów je uzyskano. Oto te, które najczęściej można znaleźć w kosmetykach.

* Róża – z jej płatków wytwarzany jest olejek (najmniej alergizujący olejek eteryczny spośród wszystkich!). Ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Koi cerę wrażliwą, a zmęczonej i szarej dodaje blasku. Korzystnie wpływa na rozszerzone naczynka krwionośne, ponieważ wzmacnia je i zmniejsza zaczerwienienia. Ponadto poprawia stan starzejącej się skóry - wygładza zmarszczki i zwiększa jej jędrność. A dodany do kremów pod oczy zmniejsza opuchliznę i usuwa objawy zmęczenia.* Lilia wodna – wyciąg z jej z kwiatów i nasion wykorzystywany jest w kosmetykach niwelujących zmarszczki mimiczne, ma bowiem właściwości rozluźniające - po zastosowaniu kremów z lilią wodną skóra staje się gładka, nawilżona i zrelaksowana.* Rumianek – olejek rumiankowy najczęściej jest w składzie kosmetyków, które mają łagodzić podrażnienia, zmiękczać i rozjaśniać skórę albo włosy.

* Ylang-ylang – ma właściwości antyseptyczne i nawilżające, reguluje wydzielanie sebum. Można go znaleźć w kosmetykach przeznaczonych do cery tłustej i trądzikowej oraz zalecanych do pielęgnacji przetłuszczających się i wypadających włosów. Wykorzystywany jest także w preparatach antycellulitowych.* Lawenda – ma właściwości antyseptyczne, łagodzi podrażnienia skóry, stymuluje regenerację jej uszkodzeń. Nawilża, oczyszcza, tonizuje. Olejek lub ekstrakt z lawendy można znaleźć zarówno w perfumach i wodach toaletowych, jak płynach do kąpieli, szamponach i mydłach, a także kremach, balsamach i tonikach.* Orchidea – ma właściwości gojące i przeciwzapalne, hamuje reakcje wolnorodnikowe, działając przeciwstarzeniowo. Optymalizuje nawilżanie skóry, zmiękcza ją, pobudza regenerację jej komórek i wygładza drobne zmarszczki mimiczne. Ekstrakt z orchidei jest składnikiem wielu kremów do twarzy, toników, balsamów do ciała.

* Geranium – olejek eteryczny wyodrębniony z geranium (pelargonii) jest szczególnie ceniony za swoje wielostronne właściwości, które znajdują zastosowanie w kosmetykach. Posiada silne właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, co sprawia, że jest idealnym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry trądzikowej. Działa również jako regulator sebum, co pomaga w utrzymaniu równowagi skóry tłustej. Dzięki swoim właściwościom tonizującym, olejek z geranium wspomaga odnowę komórkową, co jest korzystne dla skóry starzejącej się – zmniejsza widoczność zmarszczek, poprawia elastyczność skóry i rozjaśnia cerę. Ponadto, jego przyjemny, kwiatowy zapach dodaje kosmetykom walory aromaterapeutyczne, pomagając redukować stres i poprawiać nastrój.

Twoja babcia rozgromi ten quiz, a ty?

Pytanie 1 z 8
Co najlepiej dodać do prania ręczników?