Jak pielęgnować rzęsy?

2024-05-30 17:37

Dobra odżywka do rzęs jeszcze nie gwarantuje sukcesu – trzeba jej umiejętnie używać i dbać o to, by codziennymi zabiegami pielęgnacyjnymi nie osłabiać rzęs.

Jak pielęgnować rzęsy?

i

Autor: Getty Images

Jeśli chcesz cieszyć się długimi, gęstymi rzęsami, musisz je umiejętnie pielęgnować.

  • Odżywkę należy stosować bardzo regularnie i przez długi czas. Są preparaty, które aplikuje się wyłącznie wieczorem, po starannym demakijażu oczu, rozprowadzając je na rzęsach (nawilżają je i przyciemniają, zwiększają elastyczność włosków) albo tylko u ich nasady (odżywiają mieszki włosowe, pobudzają ich aktywność). Niektóre odżywki powinno się nakładać również rano. Trzeba więc przestrzegać zaleceń producenta. Oddzielną kategorię preparatów pielęgnacyjnych stanowią tzw. bazy, które rozprowadza się na rzęsach przed nałożeniem tuszu. Często nie tylko odżywiają i chronią rzęsy, ale też przedłużają je, czynią makijaż bardziej efektownym.

  • Nieumiejętny demakijaż może nie tylko zniweczyć działanie aplikowanej potem odżywki, ale i osłabić rzęsy. Niedokładnie zmyty tusz powoduje bowiem zaczopowanie ujść mieszków włosowych i podrażnia skórę powiek, co w efekcie może przyśpieszyć wypadanie rzęs. Powoduje też mechaniczne uszkodzenia rzęs - ich łamanie się. Dlatego demakijaż musi być dokładny, ale delikatny. Wacik nasączony odpowiednim preparatem przyłóż do zamkniętej powieki, poczekaj chwilę, by tusz się rozpuścił i delikatnie przesuń wacik w dół. Powtarzaj to tak długo, aż kolejny wacik będzie zupełnie czysty – wtedy masz pewność, że usunęłaś z rzęs i powiek wszystkie kosmetyki.

  • Zalotka pięknie podkręca rzęsy, ale może też przyczyniać się do ich osłabienia i wypadania. Pamiętaj, że nie należy jej używać po wytuszowaniu rzęs, bo wtedy przyczynia się do ich łamania i osłabienia. Najlepiej najpierw podkręć rzęsy zalotką, potem pociągnij je bazą, a na koniec tuszem.

Właściwa dieta również wpływa na kondycję rzęs, dlatego warto dbać o nią od wewnątrz. Spożywanie odpowiedniej ilości białka, witamin i minerałów jest kluczowe. Przykładowo, biotyna (witamina B7), znajdująca się w jajkach, orzechach oraz awokado, wzmacnia rzęsy i zapobiega ich wypadaniu. Cynk, dostępny w mięsie, owocach morza czy nasionach, wspomaga regenerację skóry i włosów. Kwas foliowy, obecny w zielonych warzywach liściastych, wspiera prawidłowy wzrost włosków. Omega-3, które znajdziemy w rybach i siemieniu lnianym, poprawia ich elastyczność. Włączenie do diety takich składników może znacząco poprawić wygląd i zdrowie rzęs, czyniąc je mocniejszymi i bardziej odpornymi na uszkodzenia. Regularne spożywanie zróżnicowanej i bogatej w składniki odżywcze diety jest więc ważne, podobnie jak stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych.

QUIZ. Co wiesz o zmianie czasu? Ten test to prawdziwe wyzwanie

Pytanie 1 z 10
Na rozgrzewkę coś łatwego. Ile razy w ciągu roku zmieniamy czas?