Jak pobudzić wydzielanie hormonu wzrostu poprzez wysiłek fizyczny. Najlepsze ćwiczenia dla osób 40+

2024-06-01 15:35

Regularny tryb życia i właściwa dieta to za mało, żeby jak najdłużej zachować młodość. Równie ważne jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń fizycznych, które mogą przyczynić się do zwiększenia wydzielania hormonu wzrostu, pomogą spalić tłuszcz i wzmocnić mięśnie.

Jak pobudzić wydzielanie hormonu wzrostu poprzez wysiłek fizyczny. Najlepsze ćwiczenia dla osób 40+

i

Autor: Getty Images

Przysadka mózgowa wydziela hormon wzrostu pod wpływem pewnych bodźców zewnętrznych: w trakcie ekstremalnego wysiłku fizycznego i podczas ćwiczeń siłowych.

Na czym polega ekstremalny wysiłek fizyczny

Przez ekstremalny wysiłek fizyczny rozumie się przede wszystkim wysiłek beztlenowy. Można do niego doprowadzić poprzez 20-40 sekundowy (w zależności od kondycji fizycznej) sprint do utraty sił w mięśniach i tchu. Oczywiście nie wolno takich ćwiczeń wykonywać bez rozgrzewki oraz w sytuacji, kiedy mamy jakieś problemy zdrowotne – w takich przypadkach warto zasięgnąć opinii lekarza.

Jako ekstremalny wysiłek rozumie się wysiłek adekwatny do formy i stanu zdrowia danej osoby, więc niewysportowana osoba może biec stosunkowo wolno, ale doprowadziwszy swój wysiłek do granicy swoich możliwości, może spowodować w swoim organizmie wydzielenie hormonu wzrostu i osiągnąć ten sam pozytywny efekt, co osoba biegnąca znacznie szybciej o większej wydolności fizycznej.

Tego typu ćwiczenie zaleca się powtórzyć kilka (4-8) razy w ciągu treningu, robiąc przerwy między sprintami pozwalające na unormowanie się oddechu, ale nie zaleca się powtarzać go częściej niż dwa razy w tygodniu. Ma ono pozytywny wpływ na formę fizyczną, wydolność organizmu i przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej, ale mięśnie od nich nie urosną.

Co dają ćwiczenia siłowe

Drugim rodzajem ćwiczeń prowadzących do wydzielania hormonu wzrostu z jednoczesnym przyrostem mięśni są ćwiczenia siłowe. Ćwiczenia siłowe polegają na doprowadzaniu do maksymalnego wysiłku i wyczerpania poszczególnych grup mięśni.

Najłatwiej tego dokonać na siłowni pod okiem wykwalifikowanego trenera, ale należy pamiętać, że chodzenie na siłownię wcale nie jest konieczne. Niech brak czasu czy pieniędzy na podróżowanie na siłownię i z powrotem nie będzie wymówką. Te same efekty można osiągnąć w domu – trzeba najpierw kupić dwie pary sztangielek w hipermarkecie, w sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym dużą pompowaną piłkę do ćwiczeń i ewentualnie drążek do podciągania mocowany wewnątrz futryny drzwi. Korzystając z tego sprzętu, należy wykonywać z ciężarkami przysiady, martwy ciąg, rozpiętki, pompki, podciągania itp. W internecie można znaleźć szczegółowe instrukcje, jak prawidłowo wykonywać poszczególne ćwiczenia ze sztangielkami.

Poza ekstremalnym wysiłkiem fizycznym oraz ćwiczeniami siłowymi, warto również zwrócić uwagę na inne czynniki wpływające na wydzielanie hormonu wzrostu. Jednym z kluczowych elementów jest właściwa dieta. Spożywanie posiłków bogatych w białko i aminokwasy, takich jak leucyna, może wspierać produkcję hormonu wzrostu. Ważne jest także unikanie nadmiernego spożycia cukru i węglowodanów prostych, które mogą prowadzić do wzrostu poziomu insuliny, co z kolei hamuje wydzielanie hormonu wzrostu. Kolejnym istotnym czynnikiem jest ilość snu – hormon ten wydzielany jest w największych ilościach podczas głębokich faz snu. Dlatego regularny, odpowiednio długi i jakościowy sen (około 7-9 godzin na dobę) jest niezbędny dla optymalnego wydzielania hormonu wzrostu. Warto także zwrócić uwagę na techniki redukcji stresu, takie jak medytacja czy joga, ponieważ chroniczny stres i wysoki poziom kortyzolu również mogą negatywnie wpływać na produkcję tego hormonu.

QUIZ. Jaką masz wiedzę na temat seksu? Pokaż, że jesteś praktykiem. Przy pytaniu nr 5 wyskakują rumieńce

Pytanie 1 z 10
Jak się nazywa hinduska księga, w której są prezentowane m.in. pozycje seksualne?