Jak podnieść opadające powieki? Jak można poprawić wygląd opadających powiek?

2024-06-03 6:18

Opadające powieki postarzają nawet o 10 lat i nadają twarzy smutny wygląd. Ale można je podnieść. Najbardziej skuteczny jest zabieg chirurgiczny. Można go przeprowadzić w każdym wieku, nie ma górnej granicy. O czym trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji o zabiegu?

Jak podnieść opadające powieki? Jak można poprawić wygląd opadających powiek?

i

Autor: Getty Images

Z biegiem lat zmienia się zewnętrzny wygląd powiek. Zmiany te związane są z utratą elastyczności tkanek – skóry, mięśni, chrząstki. Ale przed zapisaniem się na zabieg trzeba  sprawdzić, czy za takim wyglądem powiek nie kryje się  jakaś dolegliwość – zarówno choroby tarczycy, schorzenia neurologiczne, stwardnienie rozsiane czy krótkowzroczność mogą powodować zmiany w zewnętrznym wyglądzie powiek.

Przed operacją, zwłaszcza u osób starszych, należy także sprawdzić, czy nie występują kłopoty z prawidłowym łzawieniem. Przeciwwskazaniem do zabiegu są różnego rodzaju alergie, nieustabilizowana cukrzyca, choroby tarczycy czy nadciśnienie.

Jak wygląda zabieg podnoszenia powiek?

W większości przypadków wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Sama operacja nie polega jedynie na wycięciu nadmiaru skóry. Podstawę zabiegu stanowi korekta elementów budujących powiekę, czyli powięzi, mięśni, przepuklin tłuszczowych i tarczki (chrząstki). Zwykle cięcie boczne wychodzi lekko na skórę poza okolicę łuku oczodołu. Drugą linię cięcia stanowi naturalne zagięcie oka na wysokości  5-10 mm od brzegu rzęskowego. W przypadku powieki dolnej najczęściej stosuje się cięcie zewnętrzne tuż pod brzegiem rzęskowym. Przy okazji można też od razu wyciąć fragmenty zwiotczałych mięśni, ale wtedy rana będzie dłużej goić się.  

Gojenie i regeneracja

Operacja  może powodować obrzęki, a skóra w tym miejscu jest niezwykle wiotka i podatna na wybroczyny. Nie powinno się więc stosować żadnych środków rozrzedzających krew, np. z kwasem acetylosalicylowym. Zamiast tego warto przyjmować leki uszczelniające naczynia krwionośne i witaminę C. Najlepiej przez 2-3 dni poleżeć. Szwy zdejmowane są już po  7-10 dniach.

Niestety, efekt utrzymuje się 5 lat, po tym czasie należy przeprowadzić korektę.

Warto również wspomnieć o niektórych możliwych powikłaniach i komplikacjach, które mogą wystąpić po zabiegu podnoszenia powiek. Choć są one rzadkie, pacjentom mogą zdarzyć się infekcje, krwiaki, asymetrie w wyglądzie powiek, problemy z gojeniem się ran czy reakcje alergiczne na stosowane szwy lub leki. W niektórych przypadkach może dojść także do trudności z zamykaniem oczu, co na ogół jest tymczasowe, ale może wymagać dalszej interwencji medycznej. Dlatego tak ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zabiegu dokładnie omówić wszelkie ryzyka i korzyści z doświadczonym chirurgiem oraz upewnić się, że zabieg zostanie przeprowadzony w certyfikowanej placówce medycznej przez wykwalifikowany personel. Pacjenci powinni także przestrzegać wszystkich zaleceń pooperacyjnych, aby zminimalizować ryzyko powikłań i zapewnić jak najlepsze rezultaty.

QUIZ PRL. Te ubrania wyszły z mody, a były hitem w Polsce Ludowej. Czy je pamiętasz?

Pytanie 1 z 15
Ta koszula była hitem mody męskiej w Polsce Ludowej. Mowa o:
Koszula męska z krawatem