Jak przygotować domowe maseczki z siemienia lnianego?

2024-05-31 13:49

Maseczki z nasion lnu (siemienia lnianego) są skutecznym środkiem pomagającym przy problemach skórnych – suchej i łuszczącej się cerze, problemach z trądzikiem, wysypkach alergicznych i świądzie skóry. Dowiedz się, jak przygotować domowe maseczki z siemienia lnianego.

Jak przygotować domowe maseczki z siemienia lnianego?

i

Autor: Getty Images

Siemię lniane zawiera dużą ilość związków śluzowych, a także białka oraz olej uważany za najzdrowszy spośród wszystkich olejów roślinnych. Od dawna siemię lniane stosowane jest osłonowo przy problemach z przewodem pokarmowym, znane są również jego właściwości lecznicze i łagodzące przy problemach skórnych. Dzięki zawartości witaminy E, kwasu tłuszczowego Omega-3, substancji oleistych i związków śluzowych maseczki z siemienia lnianego sprawiają, że skóra jest odżywiona, nawilżona i rozjaśniona. Okłady z siemienia działają wspomagająco w leczeniu oparzeń, odmrożeń, odleżyn i trudno gojących się ran. Dodatkowo siemię lniane skutecznie niweluje zaczerwienienia, podrażnienia i zmniejsza łuszczenie się skóry. Przygotowanie maseczki z siemienia lnianego nadającej się do każdego typu cery jest proste.

Maseczka z siemienia lnianego

Do szklanki lub miseczki wsypujemy łyżkę stołową zmielonego siemienia lnianego (można kupić siemię lniane zmielone na proszek lub samemu zmielić ziarenka w młynku do kawy). Zalewamy je połową szklanki wrzącej wody, przykrywamy i czekamy aż proszek nasiąknie i przestygnie. Następnie letnią papkę nakładamy na twarz (omijając okolice oczu) i pozostawiamy na ok. 15-20 min. Po tym czasie przemywamy twarz letnią wodą.

Taką maseczkę możemy również wykorzystać do nawilżenia suchych i spierzchniętych dłoni.Jeśli nie mamy zmielonego siemienia, do wykonania maseczki możemy również użyć ziarenek. W tym przypadku zwiększamy nieco proporcje: dwie łyżki siemienia lnianego zalewamy szklanką wrzątku. Gdy ziarenka nasiąkną wodą, trzeba je odcedzić na sitku, lekko zmiażdżyć, np. łyżką, i dopiero wtedy nakładać na twarz. Po zabiegu skóra będzie nawilżona, zaczerwienienia znikną, zmniejszy się również liczba zaskórników.

Oprócz stosowania siemienia lnianego w formie maseczek, można je również wykorzystać jako suplement diety, co przynosi liczne korzyści zdrowotne dla całego organizmu. Regularne spożywanie siemienia lnianego może wspomóc regulację poziomu cholesterolu, dzięki obecności kwasów omega-3, które mają działanie przeciwzapalne i ochronne dla serca. Dodatkowo, lignany zawarte w siemieniu lnianym posiadają właściwości antyoksydacyjne i mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia nowotworów hormonozależnych, takich jak rak piersi i prostaty. Aby skorzystać z tych korzyści, można dodawać siemię lniane do jogurtów, koktajli, sałatek czy wypieków. Ważne, aby przechowywać mielone siemię lniane w lodówce i spożywać je na bieżąco, aby nie straciło swoich cennych wartości odżywczych.

Co Ty wiesz o seksie? QUIZ TYLKO DLA DOROSŁYCH!

Pytanie 1 z 15
Miłość francuska to inaczej: