Jak rozpoznać WRAŻLIWĄ CERĘ i jak ją pielęgnować?

2024-05-31 23:08

Skóra wrażliwa jest skłonna do wysuszania, złuszczania, zaczerwienienia, małych pęknięć lub zmian zapalnych. Negatywnie działają na nią chłodne powietrze na zewnątrz i ciepłe oraz suche w pomieszczeniach.

Jak rozpoznać WRAŻLIWĄ CERĘ i jak ją pielęgnować?

i

Autor: Getty Images

Cera wrażliwa źle reaguje po nałożeniu kosmetyku powodującego podrażnienie. Pojawiają się wtedy widoczne plamy, odczuwamy dokuczliwe swędzenie i pieczenie. Reakcje wrażliwej skóry wywołane są nie tylko przez kosmetyki i nadmierne opalanie. Wpływ mają tutaj wysokie i niskie temperatury jak również chlorowana woda. Coraz częściej winę za wrażliwość naszej skóry ponosi stres.

Czego nie lubi SKÓRA WRAŻLIWA?

Na cerę wrażliwą czyha sporo niebezpieczeństw. Podczas stosowania nieodpowiednich kosmetyków skóra wrażliwa reaguje zaczerwienieniem, czemu towarzyszy uczucie napięcia, pieczenia i świądu. W takim przypadku każdy kolejny kontakt z kosmetykiem zamiast ukojenia przyczynia się do nasilenia negatywnych reakcji. Trzeba uważać na słońce i solarium, perfumy, środki antykoncepcyjne, zioła. Preparaty silnie odtłuszczające skórę, takie jak toniki zawierające alkohol i peelingi, a także środki powierzchniowo czynne zawarte w tradycyjnych, zwyczajnych preparatach myjących, również podrażniają skórę. Nasza cera może się też uwrażliwić pod wpływem spalin, dymu papierosowego, używek i stresu. Przy cerze wrażliwej należy unikać gwałtownych zmian temperatur – solarium, sauny, bardzo gorącej i zimnej wody jak również mocnej herbaty, kawy i napojów gazowanych. Nie należy też zmieniać często kosmetyków i używać zbyt wielu preparatów jednocześnie.

Jak pielęgnować cerę wrażliwą?

Aby uniknąć podrażnień skóry, powinno się stosować kosmetyki specjalnie przeznaczone do skóry wrażliwej, najlepiej całą serię. Znajdziemy w niej delikatne preparaty do mycia oraz kremy, które nie zaniedbując nawilżania i odżywiania łagodzą, przynoszą komfort i ukojenie. W produktach dla skóry wrażliwej nie znajdziemy barwników ani substancji zapachowych. Dla skóry wrażliwej wskazana jest pielęgnacja kosmetykami na bazie wody termalnej, gdyż działają one przeciwzapalnie i łagodząco. Niezbędnym elementem pielęgnacji jest całoroczna ochrona przed promieniowaniem UVA/ UVB. Okres jesienno-zimowy nie jest najbardziej sprzyjającą dla naszej skóry porą roku. W tzw. sezonie grzewczym skóra jest nie tylko bardzo wysuszona, ale także skłonna do częstych podrażnień. W tym okresie powinniśmy sięgać po kosmetyki o nieco większej gęstości (kremy tłuste, półtłuste, emulsje) ewentualnie wzbogacone o składniki odżywcze. Uzupełnieniem pielęgnacji skóry wrażliwej powinno być stosowanie maseczki nawilżającej dwa razy w tygodniu.

Skąd się bierze wrażliwość cery?

Przyczyną wrażliwej cery mogą być skłonności genetyczne oraz nieodpowiednia pielęgnacja cery. Taką skórę uczulają zwykle kosmetyki z dodatkiem retinolu, alkoholu i kwasów owocowych. Szkodzą jej również kosmetyki kolorowe oraz zbyt silnie pachnące. Inne przyczyny to:

  • zanieczyszczenie środowiska (toksyny, kurz, oddziaływanie włókien sztucznych),
  • zbyt agresywne oczyszczanie, wysuszanie,
  • nadmierne opalanie,
  • klimatyzowane pomieszczenia,
  • palenie papierosów,
  • stres,
  • niewłaściwa dieta.

Czy gorąca woda szkodzi cerze wrażliwej?

Gorąca woda sprzyja wysuszaniu skóry, dlatego warto pamiętać, aby nie przesadzać z kąpielami. Wśród czynników powodujących wystąpienie, bądź nasilenie wrażliwości skóry dermatolodzy wymieniają m.in. zbyt częste kąpiele w gorącej wodzie, wysoką temperaturę otoczenia oraz korzystanie z sauny.

Jednym z kluczowych aspektów pielęgnacji cery wrażliwej jest jej odpowiednie nawilżanie i odżywianie od wewnątrz. Spożywanie odpowiedniej ilości wody oraz wzbogacenie diety w produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy A, C i E może znacząco poprawić stan skóry. Kwasy tłuszczowe omega-3, obecne w rybach takich jak łosoś czy makrela, działają przeciwzapalnie i mogą pomóc w łagodzeniu podrażnień. Witamina C, znajdowana w owocach cytrusowych, wspiera syntezę kolagenu, poprawiając elastyczność skóry, podczas gdy witaminy A i E, zawarte w olejach roślinnych i orzechach, działają jako silne przeciwutleniacze, chroniąc skórę przed wolnymi rodnikami. Włączenie tych elementów do codziennej diety może wspomóc zewnętrzne zabiegi pielęgnacyjne i przyczynić się do utrzymania zdrowej, mniej podatnej na podrażnienia cery.

Twoja babcia rozgromi ten quiz, a ty?

Pytanie 1 z 8
Co najlepiej dodać do prania ręczników?