Retinol, czyli podstawowa forma witaminy A, jest substancją doskonale przebadaną i szeroko stosowaną w pielęgnacji skóry, zwłaszcza w kosmetykach przeznaczonych do cery dojrzałej i tłustej. Ma bowiem działanie lekko złuszczające zrogowaciały naskórek i normalizujące wydzielanie sebum. Oddziałuje też na głębsze warstwy skóry – pobudza produkcję kolagenu i elastyny, a w rezultacie skóra się zagęszcza, odzyskuje elastyczność i sprężystość.
Retinol zwiększa jednak wrażliwość na promieniowanie słoneczne, dlatego kosmetyki, które go zawierają powinny być stosowane na noc. Aplikowane na dzień, z dużym prawdopodobieństwem doprowadzą do brzydkich przebarwień skóry. W przypadku cery wrażliwej, może się też zdarzyć, że podrażnią skórę, ale wtedy wystarczy zmniejszyć częstotliwość aplikacji, np. do dwóch razy w tygodniu, póki skóra się nie przyzwyczai.
Retinol może również powodować przesuszenie naskórka, zwłaszcza w początkowym okresie stosowania. Jest to przejściowy efekt, bo retinol stymuluje produkcję kwasu hialuronowego i z czasem nawilżenie skóry się poprawia. Jednak zanim to nastąpi, jednocześnie z kosmetykiem zawierającym retinol należy stosować także preparat nawilżający.
Kupując kosmetyk z retinolem trzeba zwrócić uwagę na stężenie tej substancji – od tego zależy, czy kosmetyk spełni nasze oczekiwania. Nie powinno ono być niższe niż 0,25% - maksymalne dopuszczalne stężenie wynosi 1%. Niestety, wielu producentów nie podaje informacji o ilości retinolu w swoich produktach, a jak wykazują kontrole, często jest go tak mało, że nie ma żadnego wpływu na skórę. W przypadku braku informacji o stężeniu, warto więc sprawdzać spis składników kosmetyku – jeśli retinol jest wymieniony dopiero w drugiej połowie składników, znaczy że jest go znikoma ilość i nie warto takiego kosmetyku kupować.
Warto również wspomnieć, że retinol ma zdolność do spłycania drobnych zmarszczek i poprawy kolorytu skóry poprzez przyspieszenie cyklu odnowy komórkowej. Jego działanie antyoksydacyjne może także przyczynić się do neutralizacji wolnych rodników, które są odpowiedzialne za degenerację komórek skóry oraz przyspieszenie procesu starzenia. Aby osiągnąć maksymalne korzyści z używania retinolu, kluczowe jest włączenie go do regularnego schematu pielęgnacyjnego, zaczynając od niskiego stężenia i stopniowo je zwiększając. Regularna ochrona przed słońcem jest nieodzownym elementem pielęgnacji skóry z użyciem retinolu, dlatego inwestycja w wysokiej jakości filtr przeciwsłoneczny jest równie istotna. Połączenie tych elementów pozwoli na długotrwałe utrzymanie zdrowej, młodo wyglądającej skóry.