Przebarwienia słoneczne najczęściej są na twarzy, dekolcie i dłoniach, bywają maleńkie i bardzo duże, jasno i ciemnobrązowe. Trudno zamaskować je makijażem, więc warto ich się pozbyć. Jesień i zima to najlepszy na to okres, bo prowadząc kurację wybielającą, trzeba bardzo chronić skórę przed słońcem, a właśnie teraz jest go niewiele.
Domowe kuracje są skuteczne tylko w przypadku płytkich przebarwień od słońca (w samym naskórku). Na rynku jest duży wybór kosmetyków wybielających. Najczęściej zawierają hydrochinon, witaminę A lub C, arbutynę, kwasy owocowe albo kwas kojowy, liponowy, azaleinowy czy fitowy w niezbyt wysokim stężeniu. Niektóre preparaty tylko rozjaśniają plamki (np. toniki czy płyny micelarne z witaminą C, wyciągami z cytryny, czerwonego wina), inne (kremy, maseczki) przyśpieszają złuszczanie naskórka, a niektóre dodatkowo hamują proces pigmentacji. Ponieważ składniki takich kosmetyków uwrażliwiają skórę na słońce, najlepiej nakładaj je na noc. W ciągu dnia zaś chroń skórę preparatem z wysokim filtrem UV (przynajmniej SPF 30), w przeciwnym razie nabawisz się nowych przebarwień.
Jak pozbyć się przebarwień od słońca?
Usuwanie przebarwień słonecznych w domu możesz zacząć od zrobienia pilingu lub zabiegu domowej dermabrazji. W ten sposób usuniesz martwe komórki naskórka i od razu nieco rozjaśnisz skórę. Łatwiej potem będą się też wchłaniać kosmetyki wybielające. Jeśli plamki są małe, wybierz preparat ze specjalnym aplikatorem, który ułatwia punktowe nakładanie kosmetyku. Gdy plamy są większe, używaj preparatu tak, jakbyś smarowała się zwykłym kremem, ale omijaj okolice oczu, bo kwasy mogą podrażnić delikatną skórę.
Jeżeli domowe kuracje nie przynoszą zadowalających rezultatów, warto rozważyć profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Do najskuteczniejszych metod należą laseroterapia, mikrodermabrazja oraz peelingi chemiczne. Laser frakcyjny pozwala na precyzyjne usuwanie przebarwień poprzez działanie na głębsze warstwy skóry, co sprzyja jej regeneracji i wyrównaniu kolorytu. Mikrodermabrazja, czyli mechaniczne ścieranie naskórka, pomaga w usunięciu martwych komórek skóry, co również przyspiesza proces jej odnowy. Peelingi chemiczne, wykonane przy użyciu kwasów o wysokim stężeniu, skutecznie złuszczają wierzchnią warstwę skóry i rozjaśniają przebarwienia. Wybór odpowiedniej metody powinien być skonsultowany z dermatologiem, który dobierze terapię odpowiednią do typu skóry i głębokości przebarwień, minimalizując ryzyko podrażnień i zapewniając optymalne efekty.