Nawilżanie skóry to niezbędna prewencja, wymaga go każdy rodzaj cery, nawet łojotokowa. Nawet, jeśli cierpisz z powodu nadmiaru sebum, nie popełniaj błędu i nie unikaj kosmetyków nawilżających, bo twoja skóra, broniąc się przed nadmiernym wysuszeniem, zacznie przetłuszczać się podwójnie.
Jak skóra broni się przed przesuszeniem?
Wilgoć jest zatrzymywana wewnątrz skóry przez produkowaną w naskórku mieszaninę substancji zwanych NMF (Natural Moisturing Factor - naturalny czynnik nawilżający). To głównie kwasy hialuronowy i polimlekowy, mocznik oraz aminokwasy, które wychwytują i magazynują wodę. Ten naturalny system obronny musisz wspomagać, bo jego pracę zakłócają zanieczyszczenie środowiska, klimatyzacja, zmiany temperatury i promienie słoneczne.
Na czym polega nawilżanie skóry?
Ze względu na budowę skóry nie jest możliwe wprowadzenie wody do skóry. Nawilżenie skóry polega w rzeczywistości na uszczelnianiu naskórka tak, by utrudnić wodzie ucieczkę. Kosmetyki nawilżające zawierają przede wszystkim lipidy (np. kwasy tłuszczowe, glicerynę) i ceramidy uszczelniające komórki naskórka, witaminy oraz wyciągi roślinne. Wiele firm umieszcza w swoich kosmetykach ekstrakty z roślin, które świetnie radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, np. tak jak aloes potrafią magazynować wodę w liściach wody.
Czym i kiedy nawilżać skórę?
Skóra potrzebuje kremu nawilżającego i rano (pod warunkiem, że temperatura nie spadła poniżej minus 10 st.C), i wieczorem. Gdy po myciu jest ściągnięta i zaczyna piec, to znak, że pora na intensywną kurację, choćby nawilżającym serum, które nakłada się pod krem, najlepiej z tej samej serii. Pomocne mogą też być maseczki nawilżające, których używa się raz, dwa razy w tygodniu, ale gdy skóra jest bardzo sucha, nie zaszkodzi zwiększona dawka. Są też takie, które można stosować codziennie zamiast kremu. Nie ma nic złego w nawilżaniu twarzy i ciała wodą termalną w atomizerze, pod warunkiem jednak, że po kilku sekundach osuszy się skórę chusteczką.
Nawilżanie skóry: uważaj na wannę!
Tylko jeśli masz cerę tłustą, możesz do woli korzystać z wanny. Jeśli nie masz tłustej skóry, do wanny możesz wchodzić nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Woda ma być ciepła, a nie gorąca. Możesz do niej dodać nawilżający płyn, olejek, oliwkę czy sól. Kosmetyki przywracające wilgoć najlepiej stosować tuż po myciu. Pory są wtedy rozszerzone, lepiej wchłaniają odżywcze substancje. Szorstkie miejsca, np. łokcie i kolana, można posmarować podwójną ilością balsamu lub kremem odżywczym. Gdy skóra ma tendencje do przesuszania, można wsmarować w wilgotne ciało oliwkę pielęgnacyjną dla dzieci i dopiero potem wytrzeć się ręcznikiem. Przy bardzo suchej skórze doskonałym sposobem nawilżania jest dodanie do wanny z wodą krochmalu - wystarczy litr. Wychodząc, nie spłukuje się ciała prysznicem.
Znaczenie diety dla nawilżenia skóry
Nawilżanie skóry nie ogranicza się jedynie do stosowania odpowiednich kosmetyków, ale również wiąże się z dostarczeniem organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Dieta bogata w witaminy A, C i E, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, a także odpowiednią ilość białka i wody, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Witamina E, znana jako "witamina młodości", działa jako silny antyoksydant, chroniąc komórki skóry przed wolnymi rodnikami i sprzyjając regeneracji naskórka. Kwasy tłuszczowe, znajdujące się w rybach, orzechach i nasionach, wzmacniają barierę lipidową skóry, która zapobiega utracie wody. Woda natomiast jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek skóry. Picie co najmniej 2 litrów wody dziennie pomaga utrzymać jej odpowiednie nawodnienie i elastyczność. Dzięki zrównoważonej diecie, skóra zyska nie tylko lepsze nawilżenie, ale także zdrowy i promienny wygląd.