Jakie popełniasz błędy, które cię postarzają?

2024-05-28 3:19

Niektóre kobiety, nawet nie najpiękniejsze, wyjątkowo korzystnie wyglądają w wieku mocno dojrzałym. A - jak się wydaje - nieprzesadnie o siebie dbają. Inne z kolei poświęcają swojej więdnącej urodzie mnóstwo czasu z marnym efektem. Jaki błąd popełniają?

Jakie popełniasz błędy, które cię postarzają?

i

Autor: Getty Images

Po pierwsze na pewno popełniają błędy żywieniowe. Pochłaniają mnóstwo przetworzonej żywności, nafaszerowanej konserwantami, stabilizatorami, emulgatorami. Te „substancje ulepszające”  sprawiają, że mają one lepiej smakować, wyglądać oraz dłużej nadawać się do jedzenia. Ale nie ma w ich tego, co zapewnia młodość: witamin, antyoksydantów. Starzenie się postępuje szybciej, bo brakuje wielu związków, które chroniłyby komórki i tkanki przed czynnikami szkodliwymi i degeneracyjnymi.

Po drugie żyją w stresie i w pośpiechu. A stres powoduje produkcję ogromnych ilości wolnych rodników, które uszkadzają komórki, prowadząc do ich degeneracji i starzenia. Inne źródła wolnych rodników to zanieczyszczenie środowiska, papierosy, promieniowanie UV. Te negatywnie wpływają m.in. na strukturę i gęstość naszej skóry i przyśpieszają proces powstawania zmarszczek.

Po trzecie za krótko śpią, a sen to najlepszy kosmetyk. Pozwala na regenerację, odżywienie i poprawę ukrwienia skóry. Aby procesy te dawały najlepsze rezultaty, należy spać nawet 8 godzin dziennie. Jeżeli jednak nie możemy sobie na to pozwolić, warto pamiętać o tym, że skóra jest najbardziej podatna na regenerację przed godziną 24, dobrze byłoby więc zasypiać już ok. 22. Ważnym elementem jest również odpowiednie dotlenienie, które pomaga skórze radzić sobie z zanieczyszczeniami i działaniem wolnych rodników. Pamiętajmy więc o odpowiednim wietrzeniu sypialni i unikaniu pomieszczeń klimatyzowanych.

Po czwarte prowadzą leniwy styl życia. Nie są aktywne fizycznie. Aktywność fizyczna poprawia przede wszystkim krążenie krwi, dzięki czemu skóra jest właściwie dotleniona i odżywiona. Łatwiej też pozbywa się wszelkich toksyn. Jednocześnie stymulowana jest produkcja kolagenu, który poprawia napięcie skóry i pomaga wygładzać zmarszczki. Bonus: ograniczenie poziomu kortyzolu (hormonu stresu), który często powoduje nasilenie różnego rodzaju zmian skórnych. Drugi bonus:  endorfiny, które produkowane są podczas aktywności fizycznej. Zapewniają doskonałe samopoczuciei, co przekłada się też na korzystny wygląd.

Po piąte, nie dbają o odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji, ponieważ pomaga w eliminacji toksyn, nawilża tkanki i wspomaga procesy regeneracyjne. Dorośli powinni starać się pić co najmniej 2 litry wody dziennie, chociaż dokładne zapotrzebowanie może być różne w zależności od stylu życia, temperatury otoczenia i indywidualnych potrzeb organizmu. Brak odpowiedniego nawodnienia powoduje, że skóra staje się sucha, matowa i bardziej podatna na zmarszczki. Poza wodą, korzystne są również napary ziołowe i jedzenie bogate w wodę, takie jak owoce i warzywa, które mogą wspomagać codzienny bilans płynów.

QUIZ. Co wiesz o zmianie czasu? Ten test to prawdziwe wyzwanie

Pytanie 1 z 10
Na rozgrzewkę coś łatwego. Ile razy w ciągu roku zmieniamy czas?