Jakie są różnice pomiędzy perfumami, wodą perfumowaną, wodą toaletową a wodą kolońską?

2024-07-21 10:01

Perfumy, wody perfumowane, wody toaletowe i wody kolońskie różnią się w procentowym stężeniem "zapachu" w konkretnym roztworze. Zobacz co jest napisane na butelce twoich perfum i porównaj ich cenę z zawartością olejku zapachowego.

Perfumy, wody perfumowane i wody toaletowe to nie to samo

i

Autor: Getty Images

Na czym polega różnica pomiędzy wodami perfumowanymi?

Dla wszystkich, którzy potocznie nazywają, wszelkiego rodzaju produkty perfumeryjne „perfumami”, mamy bardzo ważną informację. Perfumy, woda perfumowana, woda toaletowa i woda kolońska nie są synonimami. Różnica pomiędzy tymi wodami jest oparta na procentowej zawartości olejków zapachowych w konkretnym roztworze. Na pierwszy rzut oka jednak, różnicę widać przede wszystkim w cenie.

Zawartość „zapachu” w perfumach i wodach

Do grupy pachnących wód zalicza się także wodę perfumowaną, wodę toaletowa i kolońską. I tak:

  • Czyste perfumy są najdroższe z grupy wód perfumowanych, ponieważ mają największą zawartość „zapachu” w roztworze: 15% - 30%. Na opakowaniu możesz odnaleźć także obcojęzyczną nazwę: Perfum lub Perfume. Ta forma zapachu jest najbardziej długotrwała, wystarczy jedna kropla, aby zapach utrzymywał się przez cały dzień. Dlatego też ich objętość jest niewielka, buteleczki nie przekraczają 15 ml.
  • Woda perfumowana - Eau de Perfum - stężenie olejków waha się od 8 do 15%. Woda perfumowana jest tańsza od perfum, a ich zapach utrzymuje się na skórze dość długo. Można je stosować zarówno na co dzień, jak i na wieczorne okazje.
  • Woda toaletowa - Eau de Toilette – zawiera od 4 – 8% zapachu. Ten rodzaj wody perfumowanej jest najbardziej popularny wśród perfum męskich – w zasadzie żadna markowa firma nie produkuje wód perfumowanych dla mężczyzn. Kobiety stosują wody toaletowe do użytku codziennego.
  • Woda kolońska - Eau de Cologne – stężenie „zapachu” w zasadzie nie przekracza 5% i są najtańszymi wodami perfumowanymi.

Najmniejsze stężenie olejków zapachowych – poniżej 2% - posiadają różnego rodzaju dezodoranty i mgiełki zapachowe. Są one używane dla doraźnego efektu, ponieważ bardzo szybko wietrzeją.

Warto również wspomnieć o trwałości zapachu na skórze oraz odparowywaniu różnych substancji w zależności od ich stężenia. Im wyższe stężenie olejków zapachowych, tym wolniej zapach ulatnia się z powierzchni skóry lub ubrania. Perfumy o najwyższym stężeniu mogą się utrzymywać nawet do 24 godzin, podczas gdy woda kolońska zazwyczaj wyczuwalna jest przez kilka godzin. Czynniki takie jak typ skóry – tłusta czy sucha – również mają wpływ na trwałość zapachu, gdyż substancje zapachowe lepiej przyczepiają się do skóry tłustej. Dlatego też, przy wyborze zapachu, warto zwrócić uwagę na swoje indywidualne potrzeby i oczekiwania co do jego trwałości.