Jedwab do włosów - jak działa i jakie ma właściwości?

2024-05-29 4:29

Do niedawna jedwab stosowano tylko w luksusowych salonach kosmetycznych i fryzjerskich, dziś można go kupić także w drogeriach, w dodatku – biorąc pod uwagę wydajność tego kosmetyku - za niewielkie pieniądze.

Jedwab do włosów - jak działa i jakie ma właściwości?

i

Autor: Getty Images

Jedwab do włosów to przede wszystkim dwie proteiny o wyjątkowych właściwościach - fibroina i serycyna. Ta pierwsza jest białkiem o bardzo dużej zdolności wiązania i zatrzymywania wody. Natomiast serycyna to klej jedwabny, białko zlepiające włókna fibroinowe jedwabiu naturalnego, o wyjątkowych właściwościach wygładzających.

Jedwab do włosów - jak działa?

Proteiny jedwabiu są w stanie wchłonąć 30 razy więcej wody w stosunku do swojej wagi. Ze względu na dużą masę cząsteczkową nie wnikają w głąb włosów, lecz tworzą na ich powierzchni rodzaj cienkiej błonki (film), która stanowi ochronę przed utratą wilgoci, niekorzystnym wpływem środowiska, agresywnymi kosmetykami czy wysoką temperaturą. Jedwab i kosmetyki, które go zawierają, przeznaczone są przede wszystkim do włosów suchych i puszących się, pozbawionych blasku. Ułatwiają rozczesywanie i modelowanie, nadają włosom gładkość, miękkość i niezwykły połysk, ożywiają ich kolor, sprawiają, że nie elektryzują się, bo proteina jedwabiu ma ładunek elektrostatyczny przeciwny do ładunku włosów. Dodatkowo skutecznie pomaga uporać się z problemem rozdwojonych końcówek, bo nie tylko je odżywia, ale także je "skleja".

Jedwab do włosów - jak go stosować?

Płynny jedwab zazwyczaj stosuje się na suche włosy - to rodzaj maseczki, odżywki, czy kosmetyku wykańczającego fryzurę, którego już się nie spłukuje. Trzeba go jednak używać bardzo rozważnie, bo zbyt duża ilość może obciążyć włosy i będą wyglądały nieświeżo. Dlatego na krótkie włosy wystarczy jedna kropla jedwabiu - rozetrzyj go w dłoniach i przeciągnij nimi po pasmach - na długie 2-3 krople. Trzeba też kierować się podstawową zasadą - jedwabiu lepiej nie używać na całej długości włosów, zwłaszcza jeśli mają tendencję do szybkiego przetłuszczania się. Najlepiej aplikować go od połowy włosów po końce. Fryzjerzy doradzają zwykle stosowanie jedwabiu jedynie na końcówki, dzięki czemu są one odżywione, lepiej się układają i lepiej wyglądają.

Inne zalety jedwabiu do włosów

Oprócz właściwości nawilżających i wygładzających, jedwab do włosów posiada również inne korzyści. Wspomaga regenerację zniszczonych włosów dzięki aminokwasom zawartym w białkach jedwabiu, które są bliskie strukturze białek ludzkich włosów. Chroni włosy przed promieniowaniem UV, działając jako naturalny filtr przeciwsłoneczny. Wzmacnia również włókna włosów, co jest szczególnie istotne dla osób regularnie stosujących urządzenia do stylizacji na gorąco, takie jak suszarki, prostownice czy lokówki. Ponadto jedwab do włosów może wzbogacać koloryzację włosów, sprawiając, że kolor staje się bardziej intensywny i trwały. Warto również dodać, że jedwab uczula bardzo rzadko, dzięki czemu jest bezpieczny nawet dla osób z wrażliwą skórą głowy.

Co Ty wiesz o seksie? QUIZ TYLKO DLA DOROSŁYCH!

Pytanie 1 z 15
Miłość francuska to inaczej: