Kiedy człowiek zaczyna się starzeć? Są dwa etapy tego procesu

2024-08-20 8:35

Starość określana jest jako jesień życia, czy druga młodość lub też złoty wiek. Naukowcy badający ten aspekt odkryli, że są dwa etapy w życiu człowieka, gdy proces starzenia się gwałtownie przyspiesza. Kiedy następują?

Kiedy człowiek zaczyna się starzeć? Są dwa etapy tego procesu

i

Autor: pixabay.com zdj. ilustracyjne

Z nowych badań przedstawionych przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda wynika, że proces starzenia się człowieka dzieli się na dwa etapy w życiu, a następują one w wieku 44 i 60 lat. W eksperymencie, o którym napisano wzięło udział 108 ochotników w wieku 25-75 lat. Badacze doszli do wniosku, że można rozróżnić dwie fale starzenia się. Zbadano bakterie, wirusy i grzyby, które żyją w naszych organizmach oraz na skórze. Sprawdzili, że liczba większości cząsteczek nie zmienia się stopniowo.

Dwa szybkie okresy zmian w życiu. To się stanie wtedy

Dziennikarze „The Guardian”, którzy opisali najnowsze rewelacje, przekazują, że odkrycie może być odpowiedzią na to, dlaczego w pewnym wieku u człowieka następuje nagromadzenie różnych chorób, w tym np. chorób układu krążenia.

- Nie zmieniamy się po prostu stopniowo w czasie. Okazuje się, że połowa czwartej dekady życia to czas dramatycznych zmian, podobnie jak początek szóstej dekady. I to się sprawdza niezależnie od klasy cząsteczek, które są badane – przekazał dr Michael Snyder, genetyk z Center for Genomics and Personalized Medicine at Stanford University.

Określono, że gwałtowne przyspieszenie procesu starzenia się następuje w wieku ok. 44 lat. Początkowo zakładano, że spowodowane jest to przez zmiany związane z menopauzą u kobiet, jednak w toku dalszych badań wykryto, że tak szybki proces starzenia się zachodzi w tym czasie podobnie u kobiet, jak i u mężczyzn.

Autorzy badań wskazują, że u osób, które były po 40 rok życia badacze wykryli zmiany w liczbie cząsteczek związanych z metabolizmem lipidów, czy kofeiny. Były też zmiany związane z chorobami układu krążenia zdrowiem skóry. U badanych po 60 roku życia zmiany dotyczyły np. funkcjonowania nerek, chorób układu krążenia, czy masy mięśniowej.

Potrzeba zmiany stylu życia

Zmiany, a przynajmniej ich część może być związana ze stylem życia. Naukowcy wskazują, że odkrycia powinny podkreślić większą potrzebę zwracania uwagi na zdrowie – w szczególności w wieku 40 i 60 lat. Warto przy tym zwiększyć aktywność fizyczną i zmniejszyć spożycie alkoholu.

- Powinniśmy próbować zmienić nasz styl życia, póki jesteśmy zdrowi – zaznaczył dr Michael Snyder.