Lifting - w jakim wieku go robić? Jakie wskazania i przeciwwskazania do liftingu?

2024-06-02 11:08

W dobie celebracji piękna i młodości, upływ czasu i jego „cielesne” oznaki często stanowią problem. Kobiety chcą, mimo mijających lat, ciągle zachwycać swoją figurą i gładką twarzą. I o ile nad figurą można popracować na siłowni, o tyle z gładkością skóry jest trudniej. Najskuteczniejszym sposobem  na szybkie pozbycie się zmarszczek jest lifting. Na czym polega?

Lifting - w jakim wieku go robić? Jakie wskazania i przeciwwskazania do liftingu?

i

Autor: Getty Images

Lifting do niedawna kojarzony głównie z gwiazdami Hollywood, także i w Polsce zyskuje coraz więcej sympatyków i to nie tylko wśród celebrytów z pierwszych stron gazet. Panie decydują się na lifting, bo jest skuteczny i długotrwały – wygładza nawet głębokie zmarszczki na około 10 lat. Na czym dokładnie polega i czy może być niebezpieczny?

Po pierwsze warto wiedzieć, że lifting to poważna operacja. Trwa około 1,5 -2,5 godzin w czasie, których lekarz usuwa namiar naszej skóry z piersi (w celu ich uniesienia czy przesunięcia sutków), brzucha (pozbycie się nadmiaru skóry np. po ciąży lub drastycznej utracie wagi) czy twarzy (likwidacja zmarszczek). Najczęściej pacjenci (większość stanowią panie) decydują się na lifting twarzy, który polega na nacięciu skóry schowanej pod włosami i za uszami, jej naciągnięciu i odcięciu nadmiaru. Zabieg przeprowadza się pod narkozą.

Po operacji pacjent zostaje na dobę w szpitalu czy klinice. Po około 8 dniach zdejmowane są bandaże i szwy, ale ból może jeszcze dokuczać przez około tydzień. Po tym czasie też twarz odzyskuje normalny wygląd, jednak na optymalne efekty liftingu trzeba poczekać 2 -3 miesiące.

Dla kogo lifting?

Przede wszystkim przy liftnigu możemy pozbyć się jedynie nadmiaru skóry, nie zaś np. tłuszczyku. Co do optymalnego wieku pacjenta, wskazanie jest także żeby decydować się na zabieg wtedy kiedy jest on naprawde potrzebny, czyli kiedy rzeczywiście na naszej twarzy widac juz upływ czasu. Panie zazwyczaj decydują się na lifting około 40 roku życia. Pamiętajmy jednak, że liftnig nie usunie nadmiaru skóry przy oczach. Warto wiedzieć, że warunkiem przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia oraz prawidłowe wyniki badań m.in EKG czy OB. Przeciwwskazaniem są skazy naczyniowe, cukrzyca, niedokrwistość, stany zapalne skóry miejsc operowanych czy ropne zapalenie zatok.

Jakie ryzyko niesie ze sobą zabieg liftingu?

Tak jak po każdym zabiegu chirurgicznym, tak i po liftingu mogą pojawić się powikłania, takie jak infekcja, krwiak pooperacyjny, pozostawienie blizn, a nawet martwica operowanej skóry. Pamiętajmy także, że w przypadu operacji twarzy, każdy błąd w sztuce lekarskiej może być katastofalny dla naszego wyglądu. 

Należy również zwrócić uwagę na najnowsze technologie i techniki w dziedzinie liftingu, które mogą zmniejszyć ryzyko powikłań oraz skrócić czas rekonwalescencji. Jednym z nowocześniejszych podejść jest tzw. lifting endoskopowy, który jest mniej inwazyjny niż klasyczny lifting. Metoda ta polega na wykonaniu kilku małych nacięć przez które wprowadza się kamerę endoskopową oraz miniaturowe narzędzia chirurgiczne. Dzięki temu lekarz może precyzyjnie rozciągnąć tkanki pod skórą, minimalizując ryzyko powstawania dużych blizn i skracając czas gojenia. Ponadto, coraz większą popularność zdobywa lifting nićmi, gdzie specjalne nici wprowadzane są pod skórę i unoszą tkanki bez konieczności głębokich nacięć. Nici te mogą być absorbujące lub stałe, w zależności od rezultatu, jaki chce się osiągnąć. Te nowe metody oferują bardziej naturalne wyniki i mogą być idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają mniej inwazyjnych alternatyw dla tradycyjnego liftingu. Warto skonsultować się z doświadczonym chirurgiem plastycznym, aby dowiedzieć się więcej o najnowszych możliwościach i dobrać metodę najbardziej odpowiednią do indywidualnych potrzeb pacjenta.

QUIZ. Co wiesz o zmianie czasu? Ten test to prawdziwe wyzwanie

Pytanie 1 z 10
Na rozgrzewkę coś łatwego. Ile razy w ciągu roku zmieniamy czas?