Maseczka z drożdży – na trądzik i nie tylko [PRZEPIS, SPOSÓB STOSOWANIA]

2024-05-28 20:21

Nie wiesz, jak pozbyć się trądziku? Domowe maseczki na twarz wracają do łask! Poznaj sposób naszych babć na gładką cerę – maseczka drożdżowa oczyszcza skórę, łagodzi podrażnienia i stany zapalne oraz wygładza skórę.

Maseczka z drożdży – na trądzik i nie tylko [PRZEPIS, SPOSÓB STOSOWANIA]

i

Autor: Getty Images

Podstawowy przepis na maseczkę drożdżową jest bardzo prosty: ¼ opakowania świeżych drożdży mieszamy z odrobiną ciepłego (nie gorącego!) mleka, do uzyskania konsystencji papki. Jeśli masz suchą skórę, można ją wzbogacić kilkoma kroplami miodu, oliwy lub olejku (np. migdałowego lub arganowego). Dla skóry tłustej, z dużymi zmianami trądzikowymi, można zastosować kilka kropel soku z cytryny, który pomoże także w walce z przebarwieniami.

Gotową maseczkę drożdżową nakładamy grubą warstwą na twarz, omijając okolice ust i oczu. Maseczkę można stosować także na plecach, dekolcie czy szyi. Trzymamy ją do momentu zaschnięcia, czyli około 20 minut, następnie zmywamy ciepłą wodą. Po zastosowaniu maseczki drożdżowej smarujemy skórę lekkim kremem nawilżającym. Maskę stosujemy kilka razy w tygodniu. Dzięki niej, skóra jest w widoczny sposób zmiękczona i wygładzona, oczyszczona z zanieczyszczeń. Drożdże lekko osuszają zmiany, łagodzą podrażnienia i stany zapalne.

Jakie właściwości mają drożdże i maseczka z nich zrobiona?

Maseczka drożdżowa zawdzięcza swoje właściwości drożdżom, które stanowią źródło witamin (dla skóry szczególnie ważna jest duża zawartość witamin z grupy B i biotyny) i wiele substancji mineralnych: żelazo, potas, selen, fosfor, cynk, magnez i chrom. Przyczyniają się one do uregulowania pracy gruczołów łojowych i ogólnej poprawy kondycji skóry. Drożdże piwowarskie mają najwięcej wartości odżywczych, znacznie przewyższają pod tym względem drożdże piekarnicze.

Oprócz standardowej aplikacji na twarz, maseczkę drożdżową można modyfikować, aby odpowiadała specyficznym potrzebom skóry. Dla osób z problemami łuszczycy lub atopowego zapalenia skóry, do maseczki zaleca się dodanie niewielkiej ilości owsianych płatków lub ekstraktu z aloesu, które działają łagodząco i nawilżająco. Dla skóry dojrzałej, aby wspomóc usuwanie zmarszczek i poprawić jędrność, można dodać kilka kropel oleju z dzikiej róży bogatego w witaminę C i nienasycone kwasy tłuszczowe. Tworzenie własnych, spersonalizowanych wersji maseczki drożdżowej pozwala na dostosowanie jej działania do indywidualnych potrzeb skóry, co czyni tę prostą metodę pielęgnacji jeszcze bardziej wszechstronną i skuteczną.

Quiz o kosmetykach z PRL-u. Świeżutki i trudny test pachnący jak zielone jabłuszko

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Szampon, który nie szczypie w oczy? Zapomnij! W PRL-u do mycia dziecięcych głów najpopularniejszy był: