Uśmiech dziąsłowy (gummy smile) charakteryzuje się odsłanianiem więcej niż 2-3 mm dziąseł górnego łuku zębowego podczas uśmiechu. Może być on spowodowany m.in. wąską i nadpobudliwą wargą górną, przerostem żuchwy lub zaburzeniami wyrzynania zębów.
– Choć uśmiech dziąsłowy jest uważany za normalną odmianę ludzkiej anatomii, wiele osób czuje z tego powodu wstyd, zażenowanie i niskie poczucie własnej wartości. Problem można rozwiązać np. za pomocą aparatu ortodontycznego, jednak ta metoda jest najbardziej skuteczna u osób w okresie dojrzewania, kiedy kości jeszcze rosną – mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.
U dorosłych konieczny jest zabieg chirurgiczny
Z pozbyciem się uśmiechu dziąsłowego u dorosłych sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga leczenia na kilku płaszczyznach, polegającego na połączeniu leczenia ortodontycznego z chirurgicznym. Aparat ma za zadanie przemieścić zęby dowierzchołkowo, a periodontolog wydłuża korony poprzez wycięcie nadmiaru dziąsła i podpierającej go kości. Zabieg odbywa się pod znieczuleniem miejscowym i trwa od kilku do kilkunastu minut – w zależności jaką dużą część dziąsła trzeba wyciąć.
Po zabiegu stosuj dietę
Podczas zabiegu korekcji uśmiechu dziąsłowego odsłonięte zostają szyjki zębów – niepokryte szkliwem i bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne, np. zimne, gorące i kwaśne potrawy. Stomatolog zabezpiecza je kompozytem, licówkami lub koronami.
Przez kilka dni po zabiegu należy pamiętać o diecie i zapomnieć o gorących i kwaśnych napojach oraz posiłkach. Nie powinno się też jeść twardych warzywa i owoców, jak np. surowej marchewki, kalarepy lub jabłek oraz pić alkoholu i gazowanych napojów.
Po zakończeniu okresu rekonwalescencji po zabiegu, kluczowa jest również regularna higiena jamy ustnej, aby zapobiec infekcjom i nawrotom problemu. Szczególnie zaleca się delikatne szczotkowanie zębów miękką szczoteczką oraz stosowanie antyseptycznych płukanek do jamy ustnej. Kontrolne wizyty u dentysty powinny odbywać się co trzy do sześciu miesięcy, aby monitorować stan dziąseł i kości. Regularne czyszczenie profesjonalne przez higienistkę stomatologiczną pomoże w utrzymaniu zdrowia dziąseł i długotrwałych efektów leczenia. Ponadto warto rozważyć konsultacje z dietetykiem, który pomoże w opracowaniu diety korzystnej dla zdrowia całej jamy ustnej.